سولیتر چیست؟ هر آنچه که باید درباره انگشتر سولیتر بدانید

به هر قطعه جواهری که مزین به یک قطعه الماس درشت باشد سولیتر گفته میشود. سولیتر همچنین میتواند انگشتر،‌گردنبند‌،گوشواره و حتی جواهر مردانه باشد.نکته اصلی‌ این نام وجود یک قطعه الماس در آن می‌باشد که البته با ظهور سنگ های زیرکنیا کوبیک یا همان سنگ‌های اتمی‌ و استفاده در انواع مصنوعات طلا این اصطلاح استفاده گسترده تری کرده و کلا به انگشترهای تک نگین ، انگشتر سولیتر می‌گویند (این موضوع در ایران صدق میکند).

فلسفه این سبک از مصنوعات طلا (جواهرات) در سمبلیک بودن برای نشان دادن یک موقعیت خاصِ منحصر به فرد وتکرار نشدنی است مانند پیشنهاد ازدواج ، تولد ۱۶ سالگی (مرسوم در کشورهای غربی) و سالگرد ازدواج.

حلقه نامزدی به عنوان نماد عشقی‌ بی‌ پایان و وفاداری ابدی شناخته میشود، وقتی‌ مردی زانو میزند و حلقهٔ در انگشتان معشوق خود قرار میدهد این لحظه را برای همیشه و ابد ثبت می‌کند .

یک زن هزاران بار در طول زندگی‌اش به حلقه ازدواجش مینگرد به همین جهت حلقه ازدواج باید با دقت و وسواس زیادی انتخاب شود تا درخور و شایسته او باشد .انتخاب حلقه‌های سولیتر توسط افراد به دلیل توانایی این طراحی در نشان دادن زیبایی الماس قرار گرفته روی آن می‌باشد .

در نظرسنجی موسسه theknot که از حدود هفت هزار خریدار حلقه نامزدی انجام شد دریافته شد که ۲۵ درصد از خریداران حلقه‌های نامزدی نوع سولیتر را ترجیح میدهند درحالیکه انتخاب‌های متعددی برای حلقه ازدواج وجود دارد .

از آنجایی که الماس اصلیترین قسمت انگشتر می‌باشد افراد با انتخاب نوع تراش الماس شروع میکنند.محبوب‌ترین نوع تراش برای حلقه ازدواج برلیان گرد می‌باشد(۵۳ % از خریداران حلقه ازدواج)، این تراش چندوجهی بی‌نظیر باعث درخشش فوق العادهٔ الماس میشود، که علت ان نحوه عبورِ نور از بالا و پایین سنگ و تلالو نور در آن می‌باشد .در تراش برلیان بیشترین نور ممکن از سطح الماس تا عمق آن عبور کرده و قابل مشاهده است

 تراش‌های دیگر مورد استفاده در حلقه سولیتر : کاشن ،پرینسس، رادیانت و پیر می‌باشد .

در مرحله بعد از انتخاب تراش نوبت به انتخاب نوع چینش سنگ روی حلقه می‌باشد. قطعا اولین مساله مهم در نوع چینش سنگ ،نحوه قرارگیری محکم و ایمن آن می‌باشد. اما از طرفی‌ باید حتما به مسائل زیبایی شناسی‌ و جلب نظر بیننده نیز توجه شود.محبوب ‌ترین چینش‌های مورد استفاده  در حلقه‌های سولیتر شامل پرانگ ، کیثیدرل ،بزل و تنشن می‌باشد .

طرح ۶چنگ تیفانی که در حدود ۱۲۵ سال پیش معرفی‌ شد به عنوان الگویی برای حلقه ازدواج قرار گرفت. این طرح باعث افزایش تعداد خریداران حلقه‌های سولیتر گردید و دیگران نیز به عنوان یک الگوی ثابت از آن استفاده کردند.

سولیتر طرح کیثیدرل cathedral

این نوع چینش با شباهت به نوع قبلی‌ اما سبکی متفاوت با یک شیب ملایم از اطراف سنگ را احاطه کرده و باعث نمایش بسیار ویژهٔ و درخشش الماس میشود. نام این چینش بر گرفته از معماری طاق‌های زیبای کلیساهای قدیمی‌ که بر سر محراب کشیش بوده گرفته شده.درواقع این اسم از زمانی‌ برجای مانده که کلیسا قدرتی‌ حکومتی داشته و جایگاه کشیش در کلیسا همانند جایگاه و مسند پادشاه بوده بنابراین صندلی‌ و طاق‌های آن قسمت تفاوت شایان توجهی‌ داشته ، این شکل و شمایل معماری و طراحی کتهیدرل نام داشته.

سولیتر طرح بزل Bezel 

این طراحی صاف و مدرن می‌باشد و حلقه بطور کامل دور تا دور سنگ را احاطه کرده و یکی‌ از کاربرد‌های اصلی‌ آن استفاده روزمره از حلقه می‌باشد که در آن سنگ در معرض آسیب و ضربه کمتری می‌باشد.

سولیتر طرح تنشن Tension 

این طراحی به طرز بسیار زیبائی از اطراف سنگ را احاطه کرده و بصورت فنری تحت فشار آن را در جای خود ثابت نگاه داشته و به سنگ اجازه میدهد حالتی شناور و معلق در هوا داشته باشد و مزیت دیگر آن این است که چون از زیر فلزی به آن اتصال ندارد تمیز کردن آن کاری ساده  می‌باشد .

همانطوری که میدانید الماس بطور طبیعی جاذب چربی‌ و کثیفی هست و به مرور زمان با احاطه شدن سنگ توسط چربی‌ از شفافیت آن کاسته میشود .

در نهایت جدا از اینکه چه حلقه یا تراشی برای انگشتر سولیتر در نظر بگیرید یک حلقه سولیتر در داستان یک خانم میتواند یک لبخند زیبا بر لب های او بسازد.

منبع : وبسایت آموزشی Gia

اگر در زمینه خرید انگشتر سولیتر یا سایر محصولات مرتبط با طلا و جواهرات نیاز به مشاوره داشتید می توانید از طریق راه های ارتباطی فورتونا با ما تماس بگیرید و به صورت رایگان از کارشناسان زبده و آموزش دیده در صنعت طلا و جواهرات مشاوره دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید